Aktuality

Jak provést změny v zápisu do rejstříku.


Stanovy a NOZ

Mnoho předsedů společenství se ptá, zda je nutné mít ke schválení stanov přítomného notáře. Je známá dvojkolejnost v republice, kdy jeden názor byl že ne, druhý že ano.
Došlo již ke sjednocení názoru v tom, že společenství vzniklá do roku 2013 NEMUSÍ mít přítomného notáře, ti co vznikli od roku 2014 MUSÍ. Pokud ale mají ta společenství, která vzmikla před rokem 2014 ve stanovách, že musí být přítomen notář- musí být přítomen, na tom se nic nemění.
Při tvorbě stanov - které musí být v souladu s NOZ je potřeba nad se nad nimi zamyslet a nenechat tomu volnou a přílišnou lidovou tvořivost. Co z toho může vzniknout a vzniká, nám ukazují naši zákonodárci. Je třeba dát hlavy dohromady a mít ve stanovách vše, co je třeba, ale zas z nich nedělat smetiště všech vyhlášek a předpisů. Nezapomeňte, že změna stanov měla být dána do souladu s NOZ do 31.12.2016 a u mnohých SVJ nebyla. Nepodceňujte to. Rejstříky sice nebudou využívat (snad) u všech sankce, dané zákonem, nejdříve upozorní, že jste nesplnili zákonnou povinnost a poté mohou dát i pokutu, která vás nepotěší. Vše se značně prodraží.
Pokud byste chtěli poradit nebo pomoci, můžete se na nás obrátit.